Me oleme vabad! 

Me oleme vabad! 

Alkoholisõltumatus tähendab vabadust otsustada ise, kas ja millal sa tahad alkoholiga pistmist teha, või ei taha sa seda üldse. Sul on õigus arvata ja käituda teisiti, kui Onu Alko, kelle arvates iga sündmusega peaks kaasas käima ka pits, klaas või purk mingisugust kraadiga jooki. Maikuus korraldasime koostöös "Tagasi kooli" algatusega Eesti esimese alkoholisõltumatuse nädala, mille käigus käis 85 inimest erinevatelt elualadelt üle Eesti 7.–11. klassi õpilastele temaatilisi tunde andmas.

Mõttekaaslaste leidmine ei olnud raske. Tõdesime taaskord, et meil on palju liitlasi väga erinevatest eluvaldkondadest. Õppida noortele suunatud seminare läbi viima tahtsid nii tudengeid kui ka ettevõtjad, nii poliitikud kui ka arstid. Miks nad seda tegid? Miks nad olid nõus vabatahtlikult 4-tunnise koolituse läbima ja klassitäiele teismelistele alkoholist rääkima? Sõna osalejatele:
Arvan, et Eesti jaoks on oluline iga inimene oma vabade ja teadlike valikutega. Noored on mõistagi need, kes loovad meie homset päeva. Meie –  täiskasvanud – peame panustama, et noored saaksid eluteele kaasa võimalikult laia silmaringi, teadmised ja väärtushinnangud, võimaluse püüelda oma iskliku õnne ja Eesti veel parema arengu poole. (Yoko Alender)
Pereterapeudina puutun palju kokku selle probleemiga ja näen, et noored ja ka täiskasvanud lihtsalt ei tea teemast piisavalt. (Raivo Ilmsalu)
Olen veendunud selles, et alkohol on legaliseeritud mürk. Mürgi koht ei ole kaupluste lettidel, aga kahjuks on alkoholijoomine traditsiooniks saanud. (Maksim Galanin)

Õpilastel on alkoholi teemal palju mõtteid ja tähelepanekuid - vestlused on mõlemapoolselt harivad. Foto: Helen Sulg  

Igal inimesel on alkoholiga oma suhe, kuid sõnumid, mida noorteni viidi, olid üsna sarnased –
et noored Onu Alko poolt pakutud pudelisse vaatamise asemel pilgu tulevikku suunaksid:
Alkoholi reklaamimine sotsiaalse libestina on teadlik ja sihipärane töö teha nõrgemaid nii ülekantud kui otseses mõttes lolliks. Olla äge ja isepäine mässaja saab ka teisiti, mitte endale haiget tehes ja juba homme eesootavatest uutest võimalustest loobudes. (Tex Vertmann)
Tahan rääkida 8. klassi noortega nagu täiskasvanutega. Tahan anda vastutuse nende elu eest nende endi kätte ja et nad mõtleksid natuke ette. (Helina Loor)
Pean tähtsaks, et inimese jaoks olulistel ja tundlikel teemadel tehakse teadlikke otsuseid. /.../ Soovin, et otsus millegi tegemiseks või tegemata jätmiseks tuleks alati inimesest endast. (Aivo Normak)

Aju on imeline, põnev infokogum, mis areneb kuni 25. eluaastani. Tark ei torma. Jälgi ennast, ole teadlik ja vali vabadus, arvestades seda, et oled ise oma elu looja – mida tahad luua? 
Pluss, julge eristuda! (Helen Sulg)
Mõned osalejad võtsid ise ka lisamaterjale kaasa. Pildil papist ja kummist aju. Foto: Helen Sulg


Eriti suur rõõm on meil aga selle üle, et osalejad lisaks kooli minemisele sealt ka positiivsete kogemustega tagasi tulid. Kes andis ühe tunni, kes kaks, kes kolm; kes käis külalisõpetajana koolis esimest korda, kes juba ei-tea-mitmendat – hindamatu väärtusega on iga antud tund. Alkoholisõltumatuse tunde anti üle Eesti enam kui 30 koolis!

Õpilaste ja õpetajate poolt saadud tagasiside on meeldiv ja südantsoojendav! Imetlen õpetajate tööd rohkem kui varem – 45 minuti jooksul lapsed aktiivselt tegutsema panna ja samal ajal neile kõik oluline NII lühikese aja jooksul edasi anda oli minu jaoks eneseületus. Ja ma sain hakkama! Ning olen tänulik õpilastele ja õpetajatele niivõrd sooja vastuvõtu eest! (Triin Mäger)
Seda väljakutset kartma ei pea. Kui suudad suhelda noortega nagu võrdne võrdsega ja väldid moraalijüngri staatust, siis on kogemus väga rikastav, uudne ja ootamatult suurel määral silmaringi laiendav. (Aivo Normak)

Ma soovitan lapsi mitte karta. Mulle tundub, et uut inimest, kes on tulnud nende juurde mõne sõnumiga, nad kuulavad 45 minuti jooksul hästi. (Maksim Galanin)

Kunstitund? Ei, alkoholisõltumatuse tund! Foto: Kristiina Kivil


Meie siiras tänu ja kummardus kõigile, kes sel kevadel alkoholisõltumatuse koolituse läbisid, koolides tunde käisid andmas ja seda veel teha plaanivad. Paljud osalejad on lubanud suvel alkoholiteemalisi vestlusi vabamas õhkkonnas jätkata. Pärast kosutavat suvepuhkust algab aga jälle kool – miks mitte sügisel külalisõpetajaks minna?